Domuz eti mi var?

Haberse Haber

Domuz eti mi var?

Yediklerimizde Domuz eti mi var?


Son günlerde fısıltı gazetesinde yayılan çok bilindik markalarda domuz eti var, domuz eti kullanılıyor haberi üzerine geniş bir araştırma yapıp halkı bilgilendirmek patlakhaber'e düştü.
Efendim ağzı olan konuşuyor yok Burger king de yok dominos pizza da domuz eti var falan marka sosislerde salamlarda domuz eti var. işte size Türkiye'deki domuz çiftlikleri üreticileri ve onların hissedarı olduğu gıda firmalarını da içeren detaylı bir Domuz raporu.


DİKKAT


GÜNCELLİĞİNİ


YİTİRMİŞ


ESKİ BİR HABERDİR!!!


domuz+eti+var+mı
-Ben size Haramım müslümanlar, 
beni yemeyin!-

YILDA 3 MİLYON KİLO DOMUZ YİYORUZ!
Olayın büyüklüğünü anlamanız için Türkiye de yılda kaç kilo kırmızı et (dana koyun eti) yediğimizi
de paylaşalım; yılda 6 milyon kilo (gıdaraporu 2008 verileri) kırmızı et tüketiyoruz.
domuz etinin çoğunun da "bu domuz etidir" diye satılmadığını hatırlatarak olayın büyüklüğüne
dikkat çekiyorum.
neredeyse yediğimiz etin yarısı domuz eti.

DOMUZ İŞİ KÂRLI
Peki neden domuz eti bu kadar cazip?
dini milli hassasiyetleri olmayan bu üreticileri domuz etine iten sebepler neler?;
kısaca tamamen duygusal sebepler.

1 domuz doğduktan 4-5 ay sonra 100 kiloya ulaşıyor.
yüz kiloluk bir domuzdan 40 kilo yağ çıkarılabiliyor.
ortalama 20 sene yaşayan domuz bir doğurumada 15-20 yavru doğuruyor.
bir ömür boyunca bir domuzun 350-400 yavrusu oluyor.
bu hayvancıkların beslenmesi de çok kolay
cam hariç -leş ve kendi pisliği dahil- herşeyi yiyor.
hal böyle olunca dini milli hassasiyeti olmayan üreticiler helal olan ama masraflı
olanı bırakıp harama yöneliyorlar.

DOMUZDAN NELER YAPILIYOR?
Domuzdan sadece et üretilmiyor. Türkiye'de 80 den fazla domuz çifliğinde üretilen domuzlar yasal ve merdiven altı kesimhanelerden
Etler ve yağlar sucuk, salam, sosis fabrikalarına,otellere,yemek fabrikalarına (kıyma olarak), tatil köylerine, büyük, küçük marketlere, kıyma olarak büfelere, iç yağları sabun fabrikalarına, ilaç fabrikalarına, kozmetik imalatına, bazı margarincilere; kıllar fırça imalatçılarına; işkembe, bağırsak, ciğer gibi sakadatları kozmetik ve ilaç sanayiine, göz ve bazı iç organları hastahanelere; bazı artıklar yem sanayiine; deriler dericilere gidiyor.

ŞAİBELİ MARKALAR
Dikkat edin üretilen domuzun çoğu kıyma olarak otellere şarküterilere hazır yemek firmalarına tatil köylerine gidiyor. kalanı da ünlü veya bilinmedik marka salam sucuk sosis gibi ürünlere gidiyor.

şimdi sizlere domuz çiftliklerinde domuz satın alan deşifre olmuş firmaların isimlerini veriyoruz.

1- ÇERKEZO, TADET, BONUS
Çerkezo aldigi ürünleri Salam Sosis olarak piyasaya sürerken ayni zamanda Tesvikiye'deki Sarküterisinden de nihai tüketiciye ulasiyor. (ki bu firmanin bir de TADET adi altinda otellere ürün sattigi bir markasi daha bulunuyor... ) Ayni zamanda butik magazalarda ve ulusal zincir magazalarda satilan BONUS markali ürünlerin üreticisi de ÇERKEZO. Ve Teşvikiye de ki meşhur entel Cafe mekan Çerkezo'nun bu çerkezo ile ilişkisi olduğu düşünülüyor.

2- SÜTTE, PİGGY

Ayazaga'daki Çerkezo'nun hemen yaninda üretim yapan
SÜTTE firmasi da salam, sosis ve jambonlarini markasiyla satiyor. Ancak bilinen bu firmalar ürünleri çesitli zamanlarda farkli isimlerde piyasaya sürüyor. Daha önce Sütte olarak piyasaya sürülen domuz mamulleri son dönemde PIGGY adiyla satiliyor. Üstelik ünlü Amerikan fast food zincirlerinden Little Caesar's Pizza tam 10 yili askin süreden beri et mamullerini SÜTTE firmasindan temin edip bizlere bir güzel yediriyor.

litte+pizza+domuz+eti+mi+var
little pizza da domuz eti iddiası!

LITTLE CAESAR'S PİZZA DA DOMUZ ETİ Mİ VAR?
sorusuna yukardaki bilgi ile evet var cevabını verebiliriz.
(açıklama olursa yayınlamak boynumuzun borcu)

3- POLONEZ

polonez+domuz+eti
polonezde domuz eti iddiası

POLONEZ 5 yil öncesine kadar resmi olarak domuz ürünleri imal edip MIGROS'larda açik açik Polonez markalı ürünlerini satarken, son yillarda %100 dana etinden ürünler imal ettigini iddia ediyor.

Migros'ta çalisan tüm tezgahtarlarin eksiksiz olarak her ay sonunda POLONEZ 'in sahibi MUSTAFA AKKAS beyden (veya satis müdürü sifati ile çalisan ALI ÖZYAVAS'tan) maaslarini ve primlerini (bizlere sattiklari et mamulleri üzerinden ) aldiklarini biliyor muydunuz?

Peki
METRO GROS MARKETLER'in (Su anki degil bir önceki) satin almaciligini yapan kisinin Su an BAGDAT CADDESINDE bulunan Polonez - Barbekü restoranlari' nin sahibi oldugunu biliyor muydunuz?
Peki Izmir'in kalesi olarak görülen
KiPA Marketler'in satin almaciligini yapan bayanin Polonez'in resmi hissedari oldugunu biliyor muydunuz?
Amerikan Fast food zinciri Domino's Pizza ve Alman DR. oetker pizzalarının içinde Polonez et mamullerinin kullanıldığını biliyor muydunuz?

Gima ve OPI markalı et ürünlerini Polonez in ürettiğini biliyor muydunuz?

dominos+pizzada+domuz+eti
Dominos pizza da
domuz eti iddiası

DOMİNO'S PİZZA DA DOMUZ ETİ Mİ VAR?

TÜBITAK-SAGE Planlamalar ve Kalibrasyon Birim Amir Ömer KIZILIRMAK'ın yukardaki açıklamalarına göre bu soruya da evet Dominos pizza hala polonez et kullanıyorsa Domuz eti var diyebiliriz.


VİCDANİ DÜZENLEME--- 17 EYLÜL 2011


patlakhaber olarak burada adı geçen firmalardan çok yalanlama bekledik ama maalesef gelmedi. kendimiz gidip Dominos pizza ya kullanılan et ürünlerinin markasını sorduk.  Dominos pizza da hakkatten polonez ve Namet Marka et Kullanılıyor fakat duvardaki 2 adet belge dikkatimizi çekti ve buraya paylaşıma sunuyoruz.

POLONEZ HELAL BELGESİ - NAMET HELAL BELGESİ

[caption id="attachment_2466" align="alignnone" width="540"]Namet helal belgesi Dominos Helal Belgesi Namet helal belgesi Dominos Helal Belgesi[/caption]

dr oetker hazır pizza
dr oetker hazır pizza da
domuz eti iddiası

DR OETKER (RİSTORANTE) 
HAZIR DONDURULMUŞ PİZZALARDA DOMUZ ETİ Mİ VAR?Adı geçen şahsın yukardaki açıklamasına bakarak Dr.oetker dondurulmuş hazır pizzalarında kullanılan salam sosis markalarının polonez olduğunu dolayısı ile dr. oetker hazır pizzada kullanılan etin domuz eti olduğunu söyleyebiliriz.

4- 7 TEPE NUTA İDEAL (YEDİTEPE)

7tepe ve Nuta firamsını barındıran Gurme com.tr den gelen yalanlama ile haberimizin bu bölümündeki içeriği de severek kaldırıyoruz. ve  Gurme com tr Reklam ve halka ilişkiler Direktörü sn Evrim Göncüoğlu'nun mesajını paylaşıyoruz.

Sayın Yetkili;


Linkinizde Firmamıza ait doğru olmayan! Doğru olmadığını 2000'li yıllarda gerekli devlet kurumlarından aldığımız belgeler ve hukuki yollardan kanıtladığımız içerik saptanmıştır.


Ayrıca sitenizde aynı haber linkinde "patlakhaber olarak burada adı geçen firmalardan çok yalanlama bekledik ama maalesef gelmedi." sözlerinize karşılık olarak bu kadar internet kullanıcısı ve web sitesini teknik olarak takip etmemiz çok mümkün değildir. İçeriğin bir an önce kaldırılmasını rica ediyoruz.


İyi Çalışmalar Dilerim.


Evrim GÖNCÜOĞLU
Reklam ve Halkla İlişkiler Direktörü

5-NAMET-NAMLI
(BOYNUMUZUN BORCU YASAL İTİRAZ HAKKI)
Aşağıdaki linkteki yazı ile müvekkil Namlı Pastırmaları ve Namet ve şirket yetkilileri hakkında ürünlerinde domuz eti, eşek ve at eti kullandıklarına ilişkin yazı paylaşılmıştır. Bu yazı Müvekkillerin hakları ihlal eder nitelikte ve gerçekdışıdır. İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un 9.maddesi gereği talebimizin size ulaştığı tarihten itibaren 2 gün içinde bu içeriğin yayından çıkarılmasını aksi taktirde içeriğin yayından çıkarılması için gerekli yasal işlemlerin başlatılacağını tarafınıza bildiririz.
Av. Melisa Çöymen | NAMLI GIDA
Bu haber hakkında)

işte böyle bunlar sadece bilinen ve deşifre olmuş markalar birde bilinmeyenler var.
o yüzden harama helale dikkat eden müslümanlar bu konuda çok dikkatli olmalılar.

DOMUZ ETİ YEMEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?
Yapacağımız çok basit üç kuruşa beş köfte değil beş kuruşa üç köfte alacağız.
domuz etinin ucuz olduğunu hesaba katarak hangi market olursa olsun isterse en dindar market olsun markasını bilmediğimiz güvenmediğimiz ucuz et ürünlerini almayacağız. (salam, sosis, pastırma, hazır pizza) kıymamızı güvendiğimiz bildiğimiz yerden alacağız. tabldod veya catering firmalarından işyerimize yemek alıyorsak mutlaka firmayı inceleyeceğiz et ürünlerini nereden temin ediyor öğreneceğiz.
tatil köylerine otellere gittiğimiz zaman ilk işimiz bunu öğrenmek olacak. hakkında böyle haberler çıkmış Dominos pizza, little caesar's piza (litte sezar) dr oetker hazır pizza, namet polonez çerkezo gibi şüpheli duruma düşmüş firmaların ürünlerini almayacağız.

AMA BİZ FAKİRİZ UCUZ ET YEMEZSEK HİÇ ET YEMEYİZ!
O zaman sizde Kurban bayramını bekleyin kurban bayramında gelen etleri kıyma çektirin kuşbaşı dilin birer porsiyon halinde poşetleyip derin dondurucunuza atın. o sizi bayağı idare eder.
görgüsüz gibi bir oturuşta 1 kilo kavurma yemeyin. sabredin

Bu konudaki bilgiler ve veriler gıdaraporu.com dan alınmıştır.
ilgililerden gelecek her türlü bilgilendirme seve seve yayınlanır.
amacımız kimseyi karalamak değil halkı bilgilendirmek.
habere itiraz için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.