Yeni Taksim Projesi Taksimin yeni yüzü
Yeni Taksim Projesi Taksimin yeni yüzü"Korkmayın isyan etmeyin cami yok zıkkımlanma mekanları var"

Taksim meydanında sadece 1 yerde bir hayırseverin yaptığı daireden bozma ufacık bir mescit olmasına rağmen ve Taksime Camii ihtiyacı olmasına rağmen bu kendilerini çağdaşlık abidesi, Atatürk sevdalısı sananların tepkisi yüzünden Taksime Camii Yapılamıyor.

TAKSİM İN YENİ HALİ NE ZAMAN?

2012haberi:Hürriyet gazetesinden Fatma Aksu'nun haberine göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’a ilişkin prestij projeleri arasında açıkladığı yeni Taksim Meydanı’nı hayata geçirmek için düğmeye bastı. 16 Eylül 2011’de İBB Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edilen plan 4 Ocak 2012’de Anıtlar Kurulu tarafından aynen onaylandı.

Tarlabaşı Talimhane’yle birleşiyor

Projeye göre Tarlabaşı Bulvarı, yayalaştırılan Talimhane ve Taksim Meydanı’yla birleştirilecek. yani yayalara açık olacak. Meydandaki otobüs durakları, otobüs bekleme peronları ve yanındaki yol kaldırılacak. Mc Donald’s önündeki otobüs durakları da yer altına alınıp, alt geçitten meydana yaya çıkışları verilecek. Metro çıkışları ise İstiklal Caddesi kenarlarına çekilecek. Bölgedeki binalar da aslına uygun restore edilecek. daha ne olsun mis gibi işte biraz da ağaçlandıma yapılsa.

35 bin metrekare inşaat alanı
Taksim Topçu Kışlası oturum alanı, Cumhuriyet Caddesi tarafında 153, Tak-i Zafer Caddesi tarafında 188, Metehan Caddesi tarafında 152, Asker Ocağı Caddesi tarafında ise 189 metre olacak. Yeşil alan dahil olmak üzere 28 bin 900 metrekarelik bir alanı bulunan kışla 3 katlı projelendirilecek.

Dışı kışla, altı otopark

Taksim Topçu Kışlası 1806’da III’üncü Selim döneminde inşa edilip, 1939’da İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar tarafından yıktırılmıştı. Rus-Hint tarzı karışımı kışla, kültür merkezi ve sanat galerisi olarak hizmet verecek. Kışlanın, yıkılmadan önce içinde futbol maçları yapılan ve İnönü Stadı yapıldıktan sonra, Taksim Gezi Parkı olarak düzenlenen bahçesi yeşil alan olarak korunacak. Yeşil alanın altında ise birkaç katlı otopark yer alacak. yeşil alana zarar verilmeyecek otopark yeraltında olacak iyi okuyun.

Meydan keyfi yaşatacağız
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Kışlası’nın zemin katındaki kafeler ve dışarıya konulan masa düzeniyle oluşacak yeni yapı çerçevesinde, bugün sadece bir geçiş güzergahı olarak kullanılan Taksim Meydanı’na işlev kazandırıp, İstanbullular’a “meydan keyfi” yaşatacaklarını söyledi. yani mis gibi oturup zıkkımlanabileceğiniz bir meydan planlanıyor merak etmeyin cami yok.Bu blogdaki popüler yayınlar

kim milyoner olmak ister başvuru formu doldur atv

1 torba çimento kaç kg

Almanyada satılan Türk helal belgeli sucuk markaları

Arşivleme

Daha fazla göster